środa, 13 lipca 2011

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?


Gdy tylko słoneczko zaczyna przypiekać na deptakach i chodnikach pojawiają się jak grzyby po deszczu stoiska z okularami przeciwsłonecznymi.Tanie,wpasowujące się w trendy modele, zaopatrzone w naklejki zapewniające 100% ochronę przeciwsłoneczną lub filtr UV.To zwykłe oszustwo,ponieważ filtry w tanich okularach nie zapewniają całkowitej ochrony pozwalając na przedostanie się sporego odsetka promieni ultrafioletowych przez nasze szkła.Przy wyborze okularów nie trzeba sugerować się niską ceną czy modnymi oprawkami,oczywiście ważne jest żeby kształt naszych okularów pasował do kształtu naszej twarzy.Z ceną filtrów w okularach jest jak w kremach,cena rośnie wraz ze stopniem ochrony,tanie okulary często równają się słaby filtr.Jeżeli macie swoje okulary ,a nie jesteście pewne jaką ochronę stanowią one dla waszych oczu ,możecie wybrać się do salonu optycznego gdzie pod specjalnym urządzeniem wasze okularki zostaną poddane testowi.
Czego jeszcze powinniśmy szukać na okularach?
 • znak  czyli znak bezpieczeństwa
 • numer normy -EN 1836-Ochrona indywidualna oczu – Okulary i filtry chroniące przed olśnieniem słonecznym do zastosowań ogólnych i filtry do bezpośredniej obserwacji słońca. 
Oznaczenia te zapewniają nas o tym ,że okulary zostały przebadane i są bezpieczne dla naszych ocząt:)

Należy pamiętać ,że kolor szkieł nie jest bez znaczenia,kolory takie jak brąz,odcienie grafitu i zieleni są lepszym wyborem niż szkła w różnych bardziej zwariowanych kolorach jak np. różowe czy niebieskie.Dzieci których oczy cały czas się rozwijają nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych gdy nie jest to konieczne,aby pozwolić na wytworzenie się ochrony oka (barwniki) przed słońcem

Jeżeli już mamy zapłacić za okulary większą sumkę to należy się o nie troszczyć żeby posłużyły nam długi czas-nie nosimy ich w materiałowych etui lub luzem w torebce,aby uniknąć uszkodzenia oprawek i zarysowań szkieł trzeba przechowywać je w twardych etui wyściełanych miękkim materiałem.Okulary powinniśmy zdejmować i zakładać oburącz.
Pamiętać trzeba o czyszczeniu okularów miękką szmatką.
Wybierajmy więc okulary z głową,nie sugerujmy się tylko ich ciekawym wyglądem i zwracajmy uwagę na to jaki stopień bezpieczeństwa nam zapewniają.

4 komentarze:

 1. Bardzo pożyteczna notka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki ,natchnęło mnie jak byłam ostatnio w vision express i oglądałam okulary:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post!:) Mnie rowniez Magda60005! :) Az kupilem sobie wayfayery z galeriawiedzenia com :) I musze przyznac, ze jestem super zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja kupiłem sobie z galeriawidzenia com aviatory i są świetne!!Planuje teraz od nich zamówić okulary korekcyjne bo widziałem, że też mają w fajnych cenach!

   Usuń