sobota, 29 października 2011

Co Ty wiesz o szczotkowaniu? - czyli wiedza o myciu zębów w pigułce:)


Może na początek mała powtórka z anatomii:)

Ząb zbudowany jest z korony ( to część widoczna, wystająca ponad dziąsło) i korzenia ( czyli części niewidocznej, tkwiącej w dziąśle).


Na granicy korony i korzenia znajduję się szyjka zęba, którą osłania miękka tkanka dziąsła.

Płytka nazębna-cienki nalot bakteryjny,ciągle tworzący się na powierzchni zębów.Jest odpowiedzialna za choroby jamy ustnej -próchnicę i choroby dziąseł.
Kamień nazębny - tworzy się kiedy wapń zawarty w ślinie łączy się z płytką nazębną, powodując jej twardnienie.Można go usunąć w gabinecie stomatologicznym, jednak wiem z doświadczenia ,że ten zabieg nie jest przyjemny.

PAMIĘTAJ!
Regularne i skuteczne usuwanie płytki nazębnej jest najlepszym sposobem zapobiegania tworzenia się kamienia nazębnego.

Jak powinno wyglądać właściwe szczotkowanie zębów?
Czas-szczotkuj zęby przez 2 minuty ( 30 sekund na każdy kwadrant)
Częstotliwość-dwa razy dziennie

http://www.tesco.pl/pielegnuj-urode/szczotkowanie-zebow.php
Nie zapominaj o języku!
80% bakterii występujących w jamie ustnej nie występuje na powierzchni zębów.Dlatego bardzo ważne jest ,aby nie pomijać w codziennej higienie czyszczenia języka oraz policzkówKiedy wymienić szczoteczkę?
Należy ją wymienić ,gdy  pojawią się na niej ślady zużycia (odkształcone włókna) lub raz na 3 miesiące.Wymień szczoteczkę po zakończeniu przeziębienia-na włosiu zbierają się drobnoustroje, które mogą doprowadzić do powtórnej infekcji.


Jak dobrać szczoteczkę?
Mamy do wyboru szczoteczki o różnych twardościach włosia:
 • Włosie miękkie przeznaczone jest dla większości osób, a w szczególności dla tych borykających się z wrażliwymi dziąsłami. Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów, używaj tylko i wyłącznie miękkich szczoteczek
 • Włosie o średniej twardości polecane w większości przypadków, stanowi kompromis pomiędzy ochroną dziąseł, a dbałością o oczyszczanie zębów.
 • Włosie twarde będzie odpowiednim wyborem dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i zębach narażonych szczególnie na problem osadu i kamienia nazębnego.
Kierujmy się rozmiarem- dla dzieci odpowiednio mniejsze- zbyt duże uniemożliwiają maluchom dokładne mycie ząbków.

Przed pierwszym użyciem warto nową szczoteczkę sparzyć wrzątkiem.Zabieg ten możemy powtarzać w trakcie użytkowania co zmniejszy ilość zanieczyszczeń.

W napisaniu tej notki wsparłam się informacjami z ulotki Colgate i ze strony poradnik- dentystyczny.pl.

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobry post. Ostatnio zaczęłam testować szczoteczki tradycyjne i te „automatyczne”. Moja opinia zostaje jednak przy tradycyjnej. Nie wiem dlaczego , ale akurat co do moich ząbków te na baterie kompletnie nie zdają egzaminu. Staram się co 3 miesiące wymieniać i też to w jaki sposób wybieram szczoteczkę , zależy od aktualnego stanu mojej jamy ustnej. Czasami potrzebuję bardzo twardego włosia, a czasami tego delikatnego, miękkiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. dziekuję za miłe słowa :) swoją drogą ciekawy post, niby oczywisty a jednak nie każdy jest świadom tego wszystkiego

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. odkąd używam elektrycznej o manualnej zapomniałam ;)
  p.s. zapraszam na rozdanie kosmetyków Under Twenty

  OdpowiedzUsuń
 4. ja właśnie zawsze parzę szczoteczkę przed pierwszym użyciem, ale w sumie nigdy nie praktykowałam tego w trakcie użytkowania szczoteczki, a przecież rzeczywiście jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się bakterii choć w pewnym stopniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie wyobrażam sobie niewyszczotkowania języka! Tak jak napisałaś - większość bakterii na nim zostaje, a co za tym idzie, czasem umycie samych zębów nie wystarczy, żeby mieć świeży oddech.

  OdpowiedzUsuń