środa, 8 sierpnia 2012

Depilacja

Lato to chyba idealna pora na poruszenie tematu depilacji. Oczywiście nie dlatego ,że depilujemy się jedynie w okresie wakacyjnym - zapuszczanie "futra" na nogach nie ogrzeje nas przecież podczas srogiej zimy ;) Kiedy pokazujemy ciało w oszczędnym odzieniu warto zadbać o to ,aby skóra prezentowała się dobrze i była gładka. Każda z nas podczas wakacyjnych wojaży woli wypoczywać niż co chwila zaprzątać sobie głowę depilacją. Jak to zrobić żeby się nie narobić? Jak oszczędzić na depilacji? I co najważniejsze- którą metodę wybrać? Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na nurtujące Was pytania to zapraszam na nową depilacyjną serię na moim blogu.

Zacznijmy od samego sprawcę zamieszania- WŁOS. Chcemy mieć jak najbujniejszą fryzurę ,a niekoniecznie chcemy hodować puszczę amazońską na innych strefach naszego ciała.
Nie będę przytaczała pełnej wiedzy na temat budowy włosa, zajmę się jednak aspektami, które będą miały znaczny wpływ na naszą depilację oraz będą odpowiedzią na nurtujące nas pytania.

Włos składa się z części wystającej ponad powierzchnię skóry -łodygi, oraz korzenia zakotwiczonego w mieszku włosowym w skórze właściwej.W taki prosty sposób wyróżniamy depilację poprzez którą usuniemy włosy od ich końca do powierzchni skóry:
- depilatory w kremie
- żyletki,maszynki do golenia, golarki elektryczne
Oraz bardziej skuteczne metody depilacji , wyrywające włosy z częścią ,która znajduję się pod powierzchnią skóry
- woskowanie
- cukrowanie
- depilatory elektryczne
- IPL
- elektroliza Następną czynnikiem ,który będzie miał wpływ na naszą depilację jest cykl włosowy.Cykl włosowy czyli fazy rozwojowe włosa to : anagen czyli faza wzrostu trwająca 2-7 lat - obejmuję ok. 60- 90% wszystkich włosów, kategen- okres z którym dochodzi do zahamowania wzrostu i stopniowego zaniku mieszka włosowego trwający 1- 2 tygodnie- obejmuje 0,5- 2 % włosów oraz telogen , który jest okresem spoczynku i kończy się wypadnięciem włosa, trwa 2-4 miesiące i obejmuje 2- 18 % włosów.
Podsumowując - poszczególne włosy znajdują się w różnych stadiach rozwoju, czyli cykl włosowy jest asynchroniczny, dzięki czemu nie dochodzi do utraty dużej ilości włosów ( oczywiście w normalnej fizjologii, nie biorąc pod uwagę zaburzeń cyklu włosowego i chorób tych przydatków skóry).
W praktyce: włosy odrastające po goleniu maszynką to włosy anagenowe. Fazy wzrostu włosa mają szczególne znaczenie w przypadku depilacji laserowej.Metoda ta będzie omówiona w następnych postach.

 Jeszcze kilka ciekawostek ;)

 • Całkowita liczba mieszków włosowych u człowieka wynosi ok. 5 mln, w tym 100- 150 tys. na skórze owłosionej głowy.
 • Z każdego mieszka włosowego w ciągu całego życia może wyrosnąć ok. 20-30 włosów.
 • Szybkość wzrostu włosa zależy od płci,rasy,wieku,okolicy ciała, pory roku,wykonywanych zabiegów higienicznych i kosmetycznych. 


W kolejnym wpisie omówię metody depilacji dostępne w zaciszu własnej łazienki. Następne posty będą w temacie zabiegów profesjonalnych usuwania zbędnego owłosienia.Mam nadzieję, że nowa seria postów przypadnie Wam do gustu i przyjmiecie ją z entuzjazmem:)


6 komentarzy:

 1. Ja mam ostatnio niemiłe wspomnienia związane z depilacją nóg... tak się zacięłam, że zerwałam kilku centymetrowy naskórek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Upss! Też w swoim życiu tego doświadczyłam:)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Cieszę się ,że Ci się spodobał. Mam nadzieję, że będziesz śledzić nowe posty o depilacji, postaram się zrobić kosztorys i podać wynik ,która metoda jest najbardziej opłacalna:)

   Usuń
 3. ja tam się wylaserowałam i mam święty spokój :P

  OdpowiedzUsuń
 4. ja spróbowałam wosku w tym roku...sweet Jesus... nigdy więcej :p

  OdpowiedzUsuń