czwartek, 13 stycznia 2011

Kosmetyki-okres przydatności

Po pierwsze trzeba pamiętać,że nic nie trwa wiecznie -także kosmetyki.Najpierw opiszę jaki okres czasu używania kosmetyków jest zalecany przez ich producentów:
1.LAKIER DO PAZNOKCI- 6-12 miesięcy
2.KREMY,BALSAMY- 6-12 miesięcy
3.PODKŁADY- 3-12 miesięcy
4.TUSZ DO RZĘS- 3-6 miesięcy
5.KREDKI,KONTURÓWKI DO UST- 1-1,5 roku
6.SZMINKI- 2 lata
7.PUDRY,CIENIE DO POWIEK,RÓŻE (produkty sypkie i prasowane)- 3-5 lat

Sposób przechowywania i korzystania z kosmetyków ma znaczny wypływ na to jak długo dany produkt będzie zdatny do użytku.
Kosmetykom szkodzi wilgoć,światło i wysoka temperatura a także dostęp powietrza(zwłaszcza źle działa na tusz do rzęs).Co świadczy o tym ,że kosmetyk uległ zepsuciu?
Zepsute kosmetyki rozwarstwiają się,zaczynają nieładnie pachnieć- każda z nas pewnie zna nieprzyjemny zapach starej szminki.Każda zmiana konsystencji,wyglądu i zapachu to dla nas sygnał ,że dany kosmetyk powinien wylądować w koszu.

Jakie rodzaje kosmetyków przetrwają dłużej i co możemy zrobić żeby kosmetyk długo nam posłużył.
1.Podkłady z pompką i w tubce mają najdłuższą trwałość.Te w słoiczkach należy nabierać szpatułką.Opakowanie po użyciu dobrze dokręcamy!!!
2.Szminki o konsystencji pudrowej,trwałej narażone są na szybkie wyschnięcie,te miękkie szybciej jełczeją.Jeśli pomadka traci kolor i trudno się rozprowadza to musimy się z nią rozstać. Podczas malowania nie wykręcamy szminki do końca-to uchroni ją przed złamaniem i szybkim zestarzeniem.
3.Lakierów gęstych i rozwarstwionych nie próbujmy reanimować dolewając zmywacza-osłabimy kondycję paznokci a manicure będzie nietrwały.
4.Produkty sypkie i prasowane takie jak cienie do oczu,puder,róż będą dłużej nam służyć jeśli będziemy dbać o czystość pędzli i aplikatorów do ich nakładania.Cieni prasowanych nie nabierajmy palcem z opakowania bo wtedy szybko twardnieją. Należy też być ostrożnym w nakładaniu cienia na mokro.
5.Podczas malowania do pojemnika wpompowujemy powietrze dlatego tusz wysycha i kruszy się.Nie należy wycierać nadmiaru o krawędź pojemnika.Jeśli wkładamy szczoteczkę do opakowania nie wciskajmy jej pompując powietrze do środka,wkładajmy ją ruchem spiralnym.
6.Zapisujmy datę otwarcia kosmetyku, wtedy będziemy wiedzieli ile czasu minęło od otwarcia.

Chciałam jeszcze wspomnieć o oznaczeniu daty przydatności na opakowaniach kosmetyków. Jakby ktoś nie wiedział- symbol otwartego słoiczka z oznaczeniem np.6M oznacza,że od otwarcia kosmetyk będziemy mogły używać przez 6 miesięcy.

Jeszcze tylko zaapeluje ,że nie należy używać przeterminowanych kosmetyków,ponieważ mogą nas uczulić,podrażnić skórę i wpłynąć na wygląd naszego makijażu. Wiem ,że trudno się rozstać z kosmetykami po terminie ważności-sama mam naturę chomika i "z bólem serca" wyrzucam kosmetyki-wiem ,że i Wy możecie pożegnać się ze starymi kosmetykami. Zachęcam Was gorąco do remanentów kosmetyczek. Dajcie znać jak Wam idzie.

Trzymajcie się cieplutko:)
a.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz